Етногалерея “Спадок”

section-3f1afc2
proektspadok

ПРО ПРОЕКТ

Етногалерея «Спадок» із приватної колекції родини відомих підприємців і меценатів Тараса і Ірини Демкур була відкрита у місті Тернопіль 28 грудня 2016 року і за рік своєї діяльності стала справжнім культурно-мистецьким центром популяризації, збереження і розвитку нематеріальної культурної спадщини Галичини, регіонів України і світових, споріднених з українськими, етнографічних груп. Колекція постійно поповнюється новими екземплярами старожитностей, поновлюється тематичними експозиціями, проводить активну екскурсійну діяльність, є активним презентером української автентичної культури у міжнародних та всеукраїнських проектах, співпрацює з відомими в Україні мистецькими школами, національними музеями, науковими закладами, фондами та громадськими інституціями.

Урочисте відкриття Етногалереї «Спадок» стало справжньою культурно-мистецькою подією 2016 року для області і міста Тернопіль безпосередньо, зібравши близько 250 пошановувачів теми збереження і популяризації автентичного надбання українців, підтримки діяльності приватного колекціонування і створення ще одного бренду впізнаваності Тернопільщини.

На запрошення голови Тернопільської ОДА, міського голови м. Тернопіль одним із найчисленніших за відвідуваністю майданчиків-презентерів культурно-мистецького потенціалу Тернопільської області і міста на тематичній виставці-презентації «Благословенне Тернопілля» у м. Києві 14 лютого, стала тематична виставка з інсталяцією галицької садиби, частуваннями і коментарями-поясненнями для відвідувачів традицій місцевого населення. Тематичну експозицію відвідало більше 20 іноземних послів чи їх представників, багато громадських організацій, запрошених киян. Продовженням цього напрямку діяльності і доброю традицією стала участь у презентаціях на відзначення ювілеїв областей. Так, 24 вересня, Етногалерея «Спадок» взяла участь з виставковими експонатами в урочистостях до 80-ти річчя утворення Хмельницької області.

Вагомою відзнакою діяльності етногалереї  стало запрошення Товариства українців у Чехії «Берегиня» з візитом у місто Прагу, на відзначення разом з українською громадою Весвітнього дня Вишиванки та участі у святковій ході вулицями міста 21 травня. Серед українських вишиванок і державної символіки, особливу увагу привертали моделі в автентичних строях з Тернопільщини, з ними проведено багато фотосесій і відеоінтерв’ю, встановлено тісні зв’язки на подальшу співпрацю.

В місті Чернівці, у рамках відзначення Всесвітнього дня Вишиванки 18 травня, проводило спільно з іншими регіонами України вуличний Етноуніверситет, наші експонати були і учасниками та презентерами унікальної Борщівської домотканної вишитої сорочки, яка складає основу колекції.

25 травня Міжнародний інвестиційний форум «Тернопільщина invest – 2017» запросив презентувати нематеріальну культурну спадщину регіону Етногалерею «Спадок». Також під час проведення Форуму було організовано і проведено екскурсії для більш як шести делегацій з Іспанії, Сербії Португалії, Польщі, інших країн-учасниць форуму. Відгуки про відвідування Етногалереї з побажаннями співпраці залишені в Книзі відгуків. Не менш цікавим був формат проведення 7 липня етновечірки «У ніч на Івана Купала» у місті Києві, коли моделями та учасницями дефіле в українських строях стали відомі жінки України – діячі культури і мистецтва. Під час проведення заходу, колекцію строїв Етногалереї «Спадок» доповнювали авторські вінки дизайнера з м. Тернопіль, викладача Галицького коледжу ім. В’ячеслава Чорновола – Оксани Грицай.

Молодіжну платформу міжнародної мережі «Global Villige», що зібрала у місті Тернопіль представників студентської спільноти з інших країн світу, які навчаються і проживають на Україні, по-партнерськи підтримано під час її проведення 14 липня майстер-класами з моделювання українських строїв. Етногалерея отримала чудову нагоду з налагодження зв’язків і встановлення подальшої співпраці з вивчення культурного розмаїття Європи і країн світу.

Дієвим результатом промоційної діяльності регіону стала участь у виставках-презентаціях міжнародного рівня. Саме участь у них дозволила говорити про міжнародний потенціал нематеріальної культурної спадщини Тернопільщини під час його презентації під час святкування 50-ти річчя СКУ у місті Львові, 27-28 серпня, участі і партнерства у Всеукраїнському фестивалі «Борщівська вишиванка» 10 вересня, та участі у Міжнародному благодійному вечорі «Парад націй», присвяченому 100-річчю української дипломатії.

Надважливим напрямком діяльності етногалереї «Спадок» використання та впровадження креативних індустрій під час презентацій теми «ЕТНО» для сучасного покоління дітей і молоді, іноземних громадян, формування полікультурних традицій сучасного світового мистецтва у поєднанні з першоджерелами. Таким успішним для нас став проект «URBAN GIRLS – 26», присвячений 26-й річниці незалежності України. У тематичній фотосесії якого взяли участь взяли відомі моделі – Лілія Подкопаєва, Олена Харлан, Марічка Яремчук, всього 26 відомих жінок сучасності урбанізованого суспільства в традиціях української автентики. Продовження цього напрямку і новим проектом, великою честю для власників колекції стало запрошення тематичної колекції рушників Етноспадку до участі у проекті «Орнаментальна ДНК», що була відкрита в Сучасному мистецькому центрі м. Анкара, Туреччина протягом жовтня-листопада місяця.

Цікавими і пізнавальними були літературно-мистецькі події організовані ЕтноСпадком для тернополян та гостей міста. Серед них – «Вишивана коляда» (мистецька зустріч за участю Львівської мисткині Роксоляни Шимчук 16 січня), Презентація арт-буку «Скриня. Речі сили» з Яриною Вінницькою і Юлією Табенською 20 квітня була продовжена в кінці року «Дівочими посиденьками для майбутніх наречених» 3 листопада під час презентації наступного твору цих авторів Арт буку «Наречена». Мистецьку спільноту Тернопільщини зібрала презентація альбому-монографії Євстахії Шимчук «Призначення природне як небо. Ярослава Музика: життя і творчість» про маловідому для сучасників землячку, художницю в жовтні місяці цього року.

За рік роботи галерейного простору його відвідали понад 100 екскурсій, представники загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, коледжів з міста Тернополя та районів Тернопільщини. Тема української спадщини, вивчення традицій автентичних зразків ужиткових речей українців з дерева, глини, кераміки, колекції ікон, рушників завжди викликають захоплення відвідувачів різного віку. Проведена професійно екскурсія є теж доброю нагодою для подальшого самостійного вивчення і ознайомлення з темою «ЕТНО», проведення уроків, позакласних заходів тощо. Налагоджена тісна співпраця з студентами- іноземцями вищих навчальних закладів міста. З ініціативи медичного та технічного університетів були проведені численні екскурсії і фотосесії для студентів з європейських, арабських, африканських країн, з Індії, інших країн. Фотосвітлини в українських строях розійшлися по цілому світі. Не забуваємо і про співпрацю з місцевими громадами Східних областей України. Запрошення на екскурсію отримали учасники зразкового фольклорного ансамблю «Горинка» з Лановеччини, представники органів місцевого самоврядування з Луганської і Донецької областей, діти учасників проведення АТО з Східних областей України.

Тісною є співпраця з ГО «Туристична Асоціація Тернопілля», відділом туризму Тернопільської ОДА, ТІЦ м. Тернопіль. Діяльність Етногалереї «Спадок» реалізує важливий напрям розвитку етнотуризму на Тернопільщині. Доказом цього стали успішна презентацій цього ресурсу під час проведення Міжнародного туристичного салону UITT 2017 у м. Києві 29-30 квітня, відгуки після проведення Всеукраїнських прес турів «Трансімперія. Мандрівка старим кордоном» (травень, 2017 р.), етнотурів (грудень, 2017 р.), престуру Тернопільщиною для відомих блогерів (грудень, 2017). Етногалерея – учасник цьогорічного Форуму гостинності у липні місяці. За неповний рік діяльності встановилися тісні зв’язки з відомими всеукраїнськими турист. сайтами і ресурспорталами, туристичними фірмами з міст Полтави, Києва, Рівного, Львова, Вінниці.

Але чи не найосновніша місія діяльності на сьогодні – це завдання Посланця культурної дипломатії. Частими відвідувачами є гості з інших країни, які перебувають з офіційними візитами на Тернопільщини. Понад 18 іноземних делегацій відвідали протягом року Етногалерею і знайомились з нашою культурною спадщиною. Делегація Національної ради національної меншини в Сербії в квітні місяці, у липні спеціально запрошений гість – Ойстейн Нюстад, професор університету «Норд», Норвегія, Посол Бразилії в Україні під час офіційного візиту захопився українськими строями, делегації Іспанії Македонії Сербії, Угорщини, Аргентини, представники міст-побратимів міста Тернополя з Польщі, Литви і Латвії, Естонії. Особливим за результативністю був візит Надзвичайного і Уповноваженого Посла України в Аргентині Юрія Дюдіна, який був продовжений запрошенням і виступом танцювального колективу Українського товариства Просвіти в Аргентині в кількості 140 осіб у серпні місяці і став прикрасою Тернопільських вечорів з святковим концертом і екскурсійною програмою.

Протягом року налагодженні партнерські стосунки з відомими мистецькими школами і майстрами, музейними установами. Підтримано ініціативу щодо проведення Всеукраїнського флешмобу до Всесвітнього дня Вишиванки, строї Етногалереї стали учасниками фотопроекту «Щирі. Спадщина.». Дружні стосунки підтримуються з Етногалереєю Роксоляни Шимчук з м. Львова, Музеєм Івана Гончара у м. Києві, майстернею Заслуженого майстра України Олесею Теліженко у м. Черкаси, громадською ініціативою Лесі Воронюк «Всесвітній день Вишиванки», обласним краєзнавчим музеєм, обласною спілкою художників, бібліотекою-музеєм «Літературне Тернопілля». Мистецькими об’єднаннями «Палітра тепла»«Школа Борщівської Вишиванки»«Берегиня». Проведено навчання – презентацію Національного бюро фонду «Креативна Європа» у місті Тернопіль. Потенціал культурної спадщини Тернопілля презентовано на двох міжнародних форумах з культурних та креативних індустрій у місті Івано-Франківську та Києві наприкінці цього року.

Кількість експонатів в Етногалереї налічується більше 1800 екземплярів. Тематичні експозиції постійно поповнюються і оновлюються: українських строїв та колекційних тематичних рушників – січень-лютий, церковних ікони – жовтень-листопад, деревяних скринь – квітень-травень, колекція вінків Оксани Грицай – липень-серпень, кераміки, глиняних виробів – травень-червень. Новими поступленнями експонатів Етногалереї стали – колекція воскових весільних вінків, колекція деревяних люльок і ціпків, вироби з каменю, матеріали І Світової війни, козацька атрибуція, трипільські знахідки тощо.

fotospadok

Фото-галерея

 

videospadok

Відео

section-8613b1b

ЕТНОГАЛЕРЕЯ "СПАДОК"