Культурна дипломатія

section-1c4c828
https://demkura.com/wp-content/uploads/2018/02/25398697_1925615804367416_4206428994294792384_n-900x600.jpg

Посланці культурної дипломатії
Демкура Тарас Володимирович
Віце-президент з питань регіонального розвитку,
керівник регіонального представництва у Тернопільській області
Міжнародної Торгової Палати ICC Ukraine

section-3982b53

Проблема розвитку та інституалізації культурної дипломатії в Україні та її регіонах засобами збереження культурно-історичної спадщини, налагодження міжкультурної комунікації, створення унікального культурного контенту для презентації країни чи регіону, просування історико-культурної спадщини за принципом особистої ініціативи, небайдужості до питання іміджу України в світі, у тому числі завдяки позадержавній фінансовій підтримці, є на сьогодні надзвичайно вагома. На основі власного багаторічного досвіду професійної і громадської діяльності (як Віце-президента з питань регіонального розвитку, керівника регіонального представництва у Тернопільській області Міжнародної Торгової палати ICC Ukraine, дійсного члена Ради засновників компанії «Amway») запропоновано і використано дієві інструменти формування культурної дипломатії. Розглянемо найбільш ефективні.

Участь міжнародних громадських об’єднань у забезпеченні іміджу держави й успішності її міжнародної політики. Міжнародна Торгова Палата ICC Ukrainе. Культурна дипломатія – це «форма «м’якої сили», що має стати важливою складовою інструментарію міжнародних відносин» [2, с. 123–124]. В українському суспільстві вже сформовано запит на політику культурної дипломатії, яку визнано ефективним інструментом формування позитивного іміджу країни у світі, що ставить відповідні завдання не тільки перед державою, але і перед міжнародними громадськими об’єднаннями, діяльністю їх представників. Одна із таких ініціатив – діяльність Міжнародної Торгової Палати ICC Ukrainе. Членство в цій організації – унікальна можливість промоції і реалізації економічного, соціального і культурно-історичного потенціалу України в світі, повсякденна громадська і представницька діяльність за цими векторами. Упродовж останніх років організовано і проведено тематичні заходи у таких країнах: у Франції – в Українському народному домі в Парижі (2012 р.), Аргентині (2016, 2017 рр.), Бразилії (2017 р.). Багато зусиль спрямовано у напрямку організації транскордонної співпраці Тернопільського регіону в рамках проекту «Transimperia». Проект було презентовано на 10-му Міжнародному економічному форумі «Європа-Україна», що пройшов м. Жешув (Республіка Польща). Тема співпраці була продовжена під час делегованого представництва Тараса Демкури у Європейському Конгресі місцевого самоврядування у м. Кракові (Республіка Польща) 26-29 березня 2017 р. та під час проведення Міжнародного інвестиційного форуму «Тернопільщина Invest-2017», що пройшов у м. Тернополі  24-26 травня 2017 р. Є домовленість про співпрацю в ІТ-сфері. У квітні 2017 р. за участю Тараса Демкури (як представника Міжнародної Торгової Палати ICC Ukrainе) відбулось роуд-шоу для ІТ-компаній України та Бельгії.

Амбасадори культурної дипломатії в світі. Завдання і можливості. Одним із важливих напрямків діяльності кожного українця є підвищення іміджу рідної країни у світі. Ця робота потребує консолідації зусиль усіх українців світу. Саме про це йшла мова під час V Global Ukrainians Forum 7‑8 липня 2017 р. в м. Києві. Упродовж останніх років налагоджено активну співпрацю з представниками українських діаспор, запроваджено представництво інтересів регіону. У рамках проекту «ЄС: вибір української молоді» від Представництва Європейського Союзу в Україні 24 березня 2017 р. у Центрі європейських студій Тернопільського національного економічного університету відбувся дискусійний клуб «Практичні аспекти європейської інтеграції України та відносин між Україною та ЄС: бізнес-діяльність, проекти місцевого розвитку, зустрічі з партнерами із ЄС, історії успіху». Cпікерами дискусійного клубу були Ян Томбінські, Тарас Демкура та ін. Не менш результативною стала участь у Міжнародному форумі української молодіжної діаспори у м. Дніпропетровську влітку 2017 р. (організатор – Cвітовий конгрес української молоді) за участю дипломатів та високопосадовців. Запропонована тема – «Залучення інвестицій та сприяння бізнесу в Україні за допомогою закордонного українства». Активно долучалися до заходу Ярослава Хортяні – перший заступник СКУ, депутат Угорського парламенту, Михайло Ратушний – голова Української всесвітньої координаційної ради СКУ, Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з громадськістю.

Динаміка змін сучасного світу спонукає до встановлення тісних контактів з активістами нової хвилі волонтерської підтримки сучасних подій в Україні. Налагоджено добрі стосунки з вихідцями з України, які живуть в Аргентині, Австралії, Бразилії та в інших країнах Європи та Америки. 5-10 травня 2016 р., під час відзначення 120-річчя еміграції українців в Аргентині, проведено перемовини з головою культурного товариства «Просвіта» в Аргентині Юрієм Данилишиним, із представниками української діаспори в Австралії. 9-10 липня 2017 року організовано програму перебування на Тернопільщині Посла України в Аргентині Юрія Дюдіна; відбулися зустрічі з керівниками міста й області щодо активізації співпраці з провінцією Місьйонес та м. Апостолісом цієї ж провінції в Аргентині, укладено Меморандум про подальшу співпрацю, обговорено можливість промоції туристичного потенціалу Тернопілля за кордоном. За підсумками домовленостей 19‑20 серпня того ж року організовано концерт балету українського культурного товариства «Просвіта» в складі 120 осіб з м. Буенос-Айрес (Аргентина) у м. Тернополі. У березні 2017 р. Тернопільщина приймала Надзвичайного та Повноважного Посла Федеративної Республіки Бразилія в Україні Освальдо Біато Жуніора; обговорено перспективи розвитку зв’язків з українцями, що проживають у Бразилії, є домовленість про обмін культурно-етнографічними надбаннями обох країн. У жовтні 2017 р. відбулися дні Бразилії на Тернопільщині, участь у яких брав Надзвичайний та Повноважний Посол Бразилії в Україні.

Після святкування 27-28 серпня 2017 р. 50-річчя Світового Конгресу Українців у містах Києві та Львові, під час якого проведено десятки перемовин із керівництвом СКУ та керівниками українських спільнот за кордоном, виникла необхідність скоординувати дії з Міністерством Зовнішніх Справ України у напрямку економічної співпраці та щодо розроблення нових програм культурної дипломатії. Запропоновані ініціативи щодо організації під час проведення міжнародних форумів виставок-презентацій української культурної спадщини знайшли підтримку, перші виставки заплановано провести в Іспанії та Португалії.

https://demkura.com/wp-content/uploads/2018/02/sku-900x600.jpg
https://demkura.com/wp-content/uploads/2018/02/sku-2-900x600.jpg
https://demkura.com/wp-content/uploads/2018/02/sku3-900x600.jpg
section-b19e774

Гострим на сьогодні залишається питання якості контенту, яким Україна буде представлена в міжнародних культурних комунікаціях. Оксана Розумна зазначає, що питання якості культурного контенту залежить від його цільової аудиторії [1, с. 26]. Вирішенню проблеми сприяє реалізація ініційованих громадськими інституціями, особистими ініціативами, меценатською діяльністю таких упізнаваних кейсів (проектів), що ідентифікують Україну в світі:
«Пінзель у Луврі». У 2013 році видано перший мистецький альбом Віри Стецько «Таїна Пінзеля», куди увійшли світлини 55 робіт скульптора, а також документальний фільм про видатного митця, вихідця з Галичини. Альбом, виданий трьома мовами – українською, польською та французькою, після презентації у Луврі розповсюджено у книгарнях Лувру в м. Парижі.

Робота в цьому напрямку була продовжена його меценатом Тарасом Демкурою. 16‑17 вересня 2017 р. у рамках 24-го Форуму видавців у місті Львові презентовано друге перевидання альбому. Згодом організовано серію презентацій культурно-мистецького проекту «Під зорею Пінзеля» в містах Бучачі, Чернівцях, інших обласних центрах України. Участь у презентаційних заходах 2017 р. узяв Міністр культури України Євген Нищук, науковці, гості Форуму. Окрім робіт Іоанна Георга Пінзеля, історичних фактів, в альбомі відображено те, як європейська спільнота відреагувала на презентацію творчості майстра в Парижі, зокрема в Луврі. Про це йшла мова у матеріалах інтерв’ю для Всеукраїнського журналу «Дипломат».

https://demkura.com/wp-content/uploads/2018/01/pinzel-2-960x700.jpg
section-91a6f16

Діяльність етногалереї «Спадок» (із приватної колекції родини Демкур, що у м. Тернополі) спрямована на співробітництво щодо збереження історичної і полікультурної спадщини європейських країн. Домінантний напрям діяльності етногалереї – це розвиток культурної дипломатії. З моменту відкриття (грудень 2016 р.) експонати автентичних строїв та ужиткових речей українців кінця ХІХ-го – початку ХХ-го століття було численно представлено на міжнародних і всеукраїнських виставках, фестивалях, презентаційних виїздах за кордони країни, на прийомах, екскурсійних оглядах для іноземних делегацій, у популярних проектах всеукраїнських засобів масової інформації й інтернет-видань (виставка «Благословенне Тернопілля» (лютий 2017 р.), День вишиванки у Празі (травень 2017 р.), Міжнародна туристична виставка UITT–2017 у Києві, етнопокази у Чернівцях (травень 2017 р.), Києві (липень 2017 р.), у Львові (50-річчя відзначення СКУ), «Орнаментальна ДНК» у м. Анкара (Туреччина) у жовтні 2017 р.).

https://demkura.com/wp-content/uploads/2018/02/15781414_732983406880184_2437418695177399328_n-960x700.jpg
section-ffc33a9

Спонсорська підтримка інших напрямків розвитку теми збереження історико-культурної спадщини українців заохочує до продовження діяльності і викликає правдиву зацікавленість, пропозиції до співпраці з боку міжнародних організацій. За неповний рік існування галерейного простору з екскурсійними оглядами в етногалереї побували 18 іноземних делегацій.

Відкриття Музею ексклюзивних ретроавтомобілів «Ретрокортеж» (із приватної колекції) – це один із соціальних проектів, який також успішно працює. Діяльність скерована на розвиток туристичного бізнес-потенціалу транскордонних областей, проведення міжнародних туристичних ралі. Започатковано у Тернопільській області Міжнародний ретро-фестиваль «Золота підкова» (проведено два таких заходи).

https://demkura.com/wp-content/uploads/2018/01/20294119_864050910440099_5216637575840489882_n-960x700.jpg

Загалом успіхи культурної дипломатії залежить від кожного з нас. Координація зусиль сприятиме цілісній і швидкій презентації культурно-історичної спадщини України у світі.

section-8613b1b

КУЛЬТУРНА ДИПЛОМАТІЯ