Тарас Демкура: «Культурна дипломатія, як інструмент формування іміджу держави»

Джерело: TeNews

Віце-президент з питань регіонального розвитку, керівник регіонального представництва у Тернопільській області Міжнародної торгової палати ICC Ukraine, колекціонер, відомий підприємець і меценат Тарас Демкура декілька років поспіль успішно розвиває такий новітній напрямок міжнародної співпраці, як культурна дипломатія. У своєму інтерв’ю журналу «Fashion of Diplomacy» він визначив головну мету такої дипломатії, її основні завдання. Також Тарас Володимирович поділився власним досвідом у цьому напрямку.

– Яке означення «культурної дипломатії» Ви б запропонували?

– Культурна дипломатія – це «форма «м’якої сили», яка має стати важливою складовою інструментарію міжнародних відносин». В українському суспільстві вже сформовано запит на політику культурної дипломатії, яку визнано ефективним інструментом формування позитивного іміджу країни у світі, що ставить відповідні завдання не тільки перед державою, але і перед міжнародними громадськими об’єднаннями, діяльністю їх представників.

Як ми всі з вами можемо бачити, політична дипломатія не завжди встигає вчасно та адекватно реагувати на виклики сьогодення. Сучасний світ є надто складним лише для політичних дипломатів. У той же час, Україна має величезний культурний потенціал, на жаль, ще не повністю відкритий та відповідним чином досліджений. Дякую долі за те, що вона мене звела свого часу з відомими мистецтвознавцями, нині вже, на превеликий жаль, покійними – Борисом Возницьким – директором Львівської галереї мистецтв, академіком Української академії мистецтв, Героєм України, лауреатом Національної премії імені Тараса Шевченка, заслуженим працівником культури України та Польщі та Тернопільською мистецтвознавицею і журналісткою – Вірою Стецько, які і відкрили творчість Іоанна-Георга Пінзеля світові як українського творця епохи Барокко. Маю сподівання на те, що українська культурна дипломатія і надалі докладатиме зусиль задля популяризації нашої держави у світі. Не лише у Європі…

– Що вже зробила Ваша організація?

– Членство в Міжнародній Торговій Палаті ICC Ukraine – унікальна для мене можливість промоції і реалізації економічного, соціального і культурно-історичного потенціалу України і Тернопільщини в світі, повсякденна громадська і представницька діяльність за цими векторами. Організовано і проведено тематичні заходи з популяризації культурної спадщини у таких країнах: Франції – в Українському народному домі в Парижі (2012 р.), Аргентині (2016, 2017 рр.), Бразилії (2017 р.). Багато зусиль було спрямовано у напрямку організації транскордонної співпраці Тернопільського регіону в рамках проекту «TRANSIMPERIA». Проект було презентовано на ХХ Міжнародному економічному форумі «Європа-Україна», який відбувся в Жешуві (Республіка Польща). Тема співпраці була продовжена під час делегованого представництва у Європейському Конгресі місцевого самоврядування у Кракові (Республіка Польща) 26-29 березня 2017 р. та під час проведення Міжнародного інвестиційного форуму «Тернопільщина INVEST-2017», що був організований у Тернополі 24-26 травня 2017 р. Як на мене, багато значить принцип особистої ініціативи просування історико-культурної спадщини, небайдужості до іміджу України у світі, у тому числі завдяки позадержавній фінансовій підтримці, що є на сьогодні дуже вагомим. Після святкування 27-28 серпня 2017 р. 50-річчя Світового Конгресу Українців у Києві та Львові, під час якого проведено десятки перемовин із керівництвом СКУ та керівниками українських спільнот за кордоном, виникла необхідність скоординувати дії з Міністерством зовнішніх справ України у напрямку економічної співпраці та щодо розроблення нових проектів культурної дипломатії. Запропоновані ініціативи щодо організації під час проведення міжнародних форумів виставок-презентацій української культурної спадщини знайшли підтримку, перші виставки заплановано провести в Іспанії та Португалії.

– Свого часу Україна допомогла Європі відкрити для себе мистецький світ «українського Мікеланджело». Йдеться про великого Пінзеля та його роботи…

– Це справді так. Перший етап Проекту «Під зорею Пінзеля» відбувся у 2012-2014 роках під час міжнародного туру – презентацій першого видання мистецького альбому Віри Стецько «Таїна Пінзеля». Творчість майстра була тріумфально представлена в Луврі, Українському культурному центрі в Парижі. Франція. Понад сто альбомів залишились в бібліотеках та архівах Лувру. Проведено понад 60 презентацій творчості майстра, як в Україні так і за її межами, більше 700 альбомів було роздано бібліотекам. школам та ВНЗ.

Другий етап Проекту «Під зорею Пінзеля» розпочався 16 вересня 2017 року у рамках 24-го Форуму видавців у Львові, під час якого у залах Палацу Потоцьких Львівської національної галереї мистецтв відбулася презентація другого перевидання мистецького альбому Віри Стецько «Таїна Пінзеля» з широкою програмою заходів. Проект був продовжений у 2017 році серією презентацій в обласних центрах України: Львові, Чернівцях, Бучачі Тернопільської області, Дніпрі. Презентований на Міжнародній конференції шоу-кейс «Культурні відносини України та ЄС: перші досягнення» 14 грудня, 2017 року, на Міжнародному форумі креативних індустрій «Україна – світу» у місті Дніпро, 22 листопада 2017 року, Міжнародній науково-практичній конференції «Культурна дипломатія: стратегії, моделі, напрями» у місті Києві 24 листопада 2017 року, у Львівському національному університеті, на факультеті міжнародних відносин з темою «Культурна дипломатія як інструмент формування іміджу держави».

– Зараз ми спостерігаємо позитивну динаміку налагодження співпраці з міжнародними організаціями, що представляють українців у цілому світі. Що може зробити культурна дипломатія на цих «фронтах»?

– Потрібно враховувати, що динаміка змін сучасного світу спонукає нас   до встановлення тісних контактів з активістами нової хвилі волонтерської підтримки сучасних подій в Україні. Нами було налагоджено добрі стосунки з вихідцями з України, які живуть в Аргентині, Австралії, Бразилії та в інших країнах Європи та Америки. 5-10 травня 2016 року під час відзначення 120-річчя еміграції українців в Аргентині проведено перемовини з головою культурного товариства «Просвіта» в Аргентині Юрієм Данилишиним, з представниками української діаспори в Австралії. 9-10 липня 2017 року організовано програму перебування на Тернопільщині Посла України в Аргентині Юрія Дюдіна; відбулися зустрічі з керівниками міста й області щодо активізації співпраці з провінцією Місьйонес та містом Апостоліс цієї ж провінції в Аргентині, підписано Меморандум про подальшу співпрацю, обговорено можливість промоції туристичного потенціалу Тернопілля за кордоном. У серпні цього року Тернопіль приймав Аргентинську делегацію у складі 120 осіб з концертною програмою.

– Відомо, що Ви з дружиною Іриною, вже багато років є колекціонерами автентичних ужиткових речей українців. Чим для Вас було відкриття етногалереї «Спадок» із Вашої приватної колекції у місті Тернопіль?

– Уся діяльність етногалереї «Спадок», насамперед, спрямована на збереження історичної спадщини. Але разом з тим це потужний інструмент розвитку культурної дипломатії. З моменту відкриття (грудень 2016 р.) експонати автентичних строїв та ужиткових речей українців кінця ХІХ-го – початку ХХ-го століття були численно представлено на міжнародних і всеукраїнських виставках, фестивалях, презентаційних виїздах за кордони країни, у популярних проектах всеукраїнських засобів масової інформації й інтернет-видань. Етногалерея «Спадок» з великим успіхом брала участь у Міжнародній презентації Тернопільської області «Благословенне Тернопілля» 14 лютого 2017 року, що відбулася у м. Київ. Виставка – експозиція була дієвим майданчиком для спілкування з Послами Ірану, Канади, Литви, проведено більш як 19 зустрічей з перемовинами про налагодження зв’язків, як в бізнесовій так і в культурній сферах. До Всесвітнього Дня Вишиванки, Етногалерея була запрошена місцевим осоредком української діаспори на відзначення Днів Вишиванки у місто Прагу (травень, 2017 р.), експонати виставки взяли участь у Міжнародній туристичній виставці UITT – 2017 у місті Київ у березні, етнопоказах у місті Чернівці (травень, 2017) та місті Києві (липень, 2017) та м. Львові (до 50-ти річчя відзначення СКУ), учасник проекту відомого інтернет-видання до 26-ї річниці незалежності України «Urban Girls-26», виставки «Орнаментальна ДНК» Анкара, Туреччина, жовтень 2017 року, БО «Благодійний фонд родини Демку» виступив партнером та представив колекцію автентичних строїв під час проведення благодійного вечора «Парад націй», присвяченого 100-річчю української дипломатії, м. Київ, грудень. 2017 р. Спонсорська підтримка всіх напрямків розвитку і промоції щодо збереження історико-культурної спадщини українців заохочує до продовження діяльності і викликає правдиву зацікавленість, пропозиції до співпраці з боку міжнародних організацій. 

– Цього року ми святкуємо 100-річчя української дипломатії. Чого б ви побажали українським дипломатам?

– Як на мене, відзначення сторіччя української дипломатії виходить за межі професії і стосується всієї держави – нашого суспільства, зокрема кожний з нас є посланцем народної дипломатії, носієм національних цінностей в світі. Переконаний, що така подія стане доброю нагодою зрозуміти, що поважаючи самих себе, ми допоможемо світові поважати нас.

Високо ціную вмілу і професійну роботу українських дипломатів, як вагомий внесок у зміцнення позицій України – авторитетного члена світового співтовариства, діяльність української дипломатії на міжнародній арені є гідним прикладом захисту, відстоювання і просування інтересів Української держави. Бажаю на цьому шляху наснаги, творчих сил, бадьорості духу, здоров’я та всіляких гараздів.

Культурна дипломатія

No comments
Leave Your Comment

No comments